AIM- lihtne keel

Kas lihtne keel on lihtne?
Sellele küsimusele hakkasime otsima vastust Juksis 2019. aasta lõpus, kui tekkis võimalus võtta Erasmus +’i rahastatavast rahvusvahelisest projektist „Accesible Information Material“.

Projektil on mitu eesmärki, millest olulisemad on materjalide koostamine. Projekti esimeses pooles koostatakse lihtsas keeles materjalid infotehnoloogiliste vahendite kasutamise kohta, ehk siis põhiliselt arvuti kasutamise kohta. Projekti teine pool on pühendatud spetsialistidele mõeldud materjalide välja töötamisele, et tutvustada lihtsa keele põhimõtteid.

2021. aasta suve lõpuks valmisid seitsme organisatsiooni koostöös materjalid erinevate arvuti kasutamisega seotud oskuste kohta. Enamustele organisatsioonidele oli see esimene katsetus tekstide loomisel.
Näiteks saab õppida, kuidas kasutada Wordi või mälupulka, luua endale Gmaili või Facebooki konto ja nendes keskkondades infot vahetada ja palju-palju muud.
Allolevalt saab tutvuda projekti käigus välja töötatud materjalidega. Kindlasti on palju õppimisruumi, et teha veel paremaid materjale. See oskus tuleb nagu ikka veel rohkema kogemuse ja praktikaga. Ka nende materjalide puhul on juba näha mitmeid kohti, mida saaks parandada ja arendada.
Kuid oleme rõõmsad, et saame jagada oma esimesi tulemusi.

PDF Materjalid

AIM-projekti vahekohtumine Toledos

22. ja 23. oktoobril toimus Toledos, Hispaanias Erasmuse rahastatava AIM-projekti osalejate  vahekohtumine, mida võõrustas IES El Greco- Toledo keskkool, mis ka kutseharidust pakub.
AIM ehk  Accessible Information Material’projekti eesmärk on välja töötada kergesti lihtsas keeles materjale ja edendada lihtsa keele kasutamist, et hõlbustada kõikide inimeste juurdepääsu teabele.

Projekti juhib Itaalia organisatsioon Uniamoci Onlus ja selles osalevad lisaks Tallinna Tugikeskus Juksile ka IES El Greco Hispaaniast, Active Youth Leedust, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI PoolastI, Santos Mártires Portugalist ja Universita Degli Studi Di Catania Itaaliast.

Kohtumine oli hea võimalus kõigile osalejatele näha üksteist üle pika aja päriselus ja tugevdada omavahelisi suhteid.
Kohtumise peamine eesmärk oli  tähistada projekti tegevustega poole peale jõudmist ja planeerida edasisi tegevusi.
Koos arutati väljakutseid, mis ilmnesid IO1 koondnimetusega materjalide välja töötamisel ja mida nendest õpiti.
IO1 materjalid on erinevad käsiraamatud arvuti ja selle kasutamisega seotud oskuste kohta.
Loodud käsiraamatuid on kokku 14.
Käsiraamatute teemad olid näiteks arvuti sisse- ja välja lülitamine, failide liigutamine;  Wordi kasutamine, Gmaili kasutamine, mälupulga kasutamine jm.
Samuti anti ülevaade suvisest rahvusvahelisest arvutikoolitusest, millest võtsid osa ka Juksi noored.

Tulevikku vaadates planeeriti koos uue projekti materjali väljatöötamist, milleks on õpetus spetsialistidele. See aitab kasutada varasemalt väljatöötatud materjale, et õpetada arvutialaseid teadmisi lihtsa keele kasutajatele.
Samuti tehti plaanid järgmise koolituse kohta: seekord üliõpilastele, vabatahtlikele ja teistele projektis osalevate organisatsioonidega seotud inimestele.
Loodetavasti toimub koolitus juba 2022. aasta veebruaris siin samas Tallinnas.